2016 Eastern Spring Sectional

On Saturday, April 30th, 70 athletes represented Philadelphia at the 2016 Eastern Spring Sectional held at Kutztown University. Opening Ceremonies was filled with many performances including the KutzTones, Kutztown University’s A cappella group, singing the national anthem, Special Stars cheerleading team performing their routine, and Kutztown University Dance Team performing two numbers. During Opening Ceremonies, Fran Moore, Head Coach of Special Olympics Philadelphia Aquatics lead the coaches in the Coaches’ Oath. After the conclusion of Opening Ceremonies, our Philadelphia athletes joined over 1,000 athletes from the eastern part of Pennsylvania to compete in one of the six sports offered at the Eastern Spring Sectional – Athletics, Aquatics, Basketball, Golf, Softball, and Tennis.

Aquatics Results:

Joseph Barut
25 M Freestyle, :34.722nd Place
 50 M Backstroke, 1:39.101st Place
 25 M Backstroke, :47.811st Place
Ian Capacio
100 M Butterfly, 1:47.911st Place
 200 M Individual MedleyParticipation
 800 M Freestyle, 12:20.223rd Place
Meghan Garlick
200 M Individual MedleyParticipation
 100 M Backstroke, 1:48.371st Place
 200 M Breaststroke, 4:42.541st Place
Kelsey Greenewald
200 M Freestyle, 4:01.811st Place
 25 M Backstroke, :28.391st Place
 100 M Freestyle, 1:47.922nd Place
Katelyn Joyce
50 M Butterfly, 1:37.422nd Place
 100 M Freestyle, 2:38.292nd Place
 50 M Backstroke, 1:14.963rd Place
Heather Lutts
100 M Freestyle, 2:39.533rd Place
 50 M Backstroke, 1:18.875th Place
 25 M Butterfly, :41.291st Place
Jackie Lutts
100 M Freestyle, 1:54.714th Place
 50 M Backstroke, 1:06.783rd Place
 50 M Freestyle, :51.382nd Place
Matthew Malyj
25 M Breaststroke, :31.162nd Place
 50 M BreaststrokeParticipation
 100M Freestyle, 2:13.531st Place
Brian Meehan
100 M Backstroke, 2:08.164th Place
 400 M Freestyle, 9:26.721st Place
 200 M Freestyle, 4:29.903rd Place
Katie Moore
800 M Freestyle, 19:33.352nd Place
 100 M Individual Medley, 2:13.822nd Place
 100 M Butterfly, 2:30.952nd Place
Jesse Rose
100 M Butterfly, 2:34.303rd Place
 200 M Backstroke, 4:21.591st Place
 800M Freestyle, 18:57.971st Place

 

Basketball Results:

Philly Phlames

Matthew Grabowski, Clifford Johnson, Kwante Crummy, Ryan Bogan, Joe Rynkiewicz, Angel Rodriguez, Charlie Zisette, Mitchell Stahl

Northwest Warriors

Lavar Gladden, Devone Clements, Nicole Stnaley, Demetrius LeFlore, Tyrone Durant, Abdul Muhammad, Frank Olevsky, Benjamin Liken, Michael Henderson, Denzel McFadden

Philly Phorce

Andrew Hooks, Matt Beckman, Sam Fioravanti, Ronald Atkins, William Strauser, Emest Swanson, Danny Amrik, Allison Rutizer

Philly Phlash

Lateef Hiller, James Fulton, Felipe Rivera, Kenny Lamont, James Trotman, Nakisha Johnson, Kyle Sheaff, Christopher Ray, Sharod King, Jonathon Watson, James Daly III, James Thorton

Philly Phever

Vernon Mayfield, Matthew Everett, Derrell Sutton, Luis Cotto, Brian Stulz, Carl Irvis, Derrick Jackson, Josh Harris, Danny Charlton, Corey Sweet

Philly Phusion

Emmett Abdo, Michael Castillo, Stanley Dluzniewski, James Shelton, Kelly Dluziewski, Kristie Walls, David Brent Williams, Bianca Pedulla, Anthony Gross, Aida Ortiz, Carlyn Robinson

All Photos